2. UKS Bartosz
  3. UKS Orbity
  4. SKS Górnik

Grupa SENIOR

System rozgrywek w tej grupie pozostał bez zmian. Jednak w Regulaminie pojawiły się nowości ważne dla ostatecznego kształtu Ligii. Najważniejszą zmianą było wprowadzenie nowych zasad punktacji: za zwycięstwo 2:0 - 3pkt., za zwycięstwo 2:1 - 2pkt., za porażkę - 1pkt, za walkower - 0pkt. Ważnym okazało się wprowadzenie zapisu, że do gry może być dopuszczona drużyna w składzie 6 osobowym (dotychczas regulamin dopuszczał grę 5 zawodników). W związku z powstaniem w Tarnobrzegu drużyny siatkówki mężczyzn (kategoria junior), została ona warunkowo dopuszczona do gry w TALPS.

W TALPS-ie pojawiła się nowa drużyna, Commercial Union. Jej podstawowy skład stanowili zawodnicy drużyny SJO WORD z poprzedniego sezonu. Natomiast nazwę SJO WORD przejęli tarnobrzescy juniorzy, występujący w lidze wojewódzkiej jako TSSPS Bartosze. Po kilku latach nieobecności do gry wrócił zespół Sfojak, a szeregi TALPS opuściła drużyna AZS PWSZ I (kobiet). Zespół Student otrzymał wsparcie od nowego sponsora i w tym sezonie wystąpił jako Neiko-Plus Student.

Sezon rozpoczął się pierwszą kolejką, która miała miejsce 14.10.2007 roku. a ostatnia kolejka rundy zasadniczej odbyła się 16 marca 2008 roku.

Tak jak się wszyscy spodziewali, rozgrywki zasadnicze przyniosły wiele emocji sportowych. Walka o udział w finałach toczyła się do ostatniej rundy. Mimo dobrej gry od początku sezonu o zwycięstwo w ostatnim meczu musieli postarać się zawodnicy W.G. Morgan, pomogli im w tym zawodnicy AZS ZOT, którzy pewni 1-szego miejsca nie umieli skompletować szóstki na ostatnia kolejkę. Zespół SJO WORD, który bardzo dobrze prezentował się podczas całego sezonu, udział w finałach zaprzepaścił porażką z zespołem Kopernik, w przedostatniej kolejce rozgrywek i wcześniejszymi zwycięstwami tylko 2:1, z drużynami dużo niżej notowanymi. Dzięki takiemu splotowi wydarzeń drużyna ViSAT dostała szansę na udział w finałach, pod warunkiem że wygra swój ostatni mecz z Siarkopolanami 2:0. Siarkopolanie wiedząc, że zagrają w finałach mecz z ViSATem potraktowali treningowo i pozwolili w nim zagrać zawodnikom rezerwowym. Dzięki temu ViSAT wygrał 2:0 i kolejny raz cieszył się z możliwości walki o mistrzostwo TALPS. Sploty róznych wydarzeń, w tym zmiany kadrowe już na 3 kolejki przed końcem sezonu pokazały, że w ty roku do walki o finał nie włączy się zespół Neiko-Plus Student. Pozostała im walka o 5 miejsce z zespołem SJO WORD. Pozytywnym zaskoczeniem sezonu okazał się zespół Kopernik, który wzmocniony młodymi zawodnikami, wygrał kilka ważnych spotkań i dzięki temu mógł walczyć o miejsce 7. Duże emocje sezonu, podkreśla fakt, że na ostatnich miejscach znalazły się drużyny Commercial Union i Grom, które nie dawały przeciwnikom łatwych zdobyczy punktowych, przegrywali wiele swoich setów na przewagi, ale w tym sezonie wystarczyło to tylko na możliwość gry o miejsce 11. Zespół Sfojak po powrocie do Ligii pokazał, że przerwa była im potrzebna i mogą teraz mierzyć się z najlepszymi. Zespół PWSZ wreszcie opuścił ostatnie miejsca w tabeli. Paragraf, wygrywał niespodziewanie i przegrywał niespodziewanie, te wzloty i upadki dały zawodnikom Paragrafu możliwość gry o miejsce 7.

PÓŁFINAŁY i mecze o miejsca od 9 - 12

6 kwietnia awansem został rozegrany pierwszy półfinał. Po przeciwnych stronach siatki stanęły zespoły, których rywalizacja od lat przynosi wiele emocji sportowych oraz zawsze była dużym wydarzeniem towarzyskim. SIARKOPOLANIE mistrzowie poprzedniej edycji rozgrywek tym razem już w półfinale zagrali z zespołem W.G. Morgan. Przewidywania przed meczem jako faworytów wskazywały zespół Morgan, ale wiele osób tak jak w zeszłym roku liczyło na niespodziankę. Jednak już połowa pierwszego seta pokazała, że Siarkopolanie nie mają recepty na dużo lepiej zorganizowany zespół W.G. Morgan. Walka w tym meczu trwał do wyniku 15-15 w pierwszym secie, później na boisku dominowali tylko zawodnicy w niebieskich koszulkach. Na parkiecie brylował młody zawodnik Morgana Mateusz Siudak, a doskonałe spotkanie rozgrywał kolejny młodzieniec - rozgrywający Tomasz Duda. Lekkie 2:0 potwierdziło, że W.G. Morgan zmierza do tytułu mistrza TALPS.

13 kwietnia o godzinie 10:00 rozpoczęła się ostateczna walka o poszczególne miejsca w TALPS. Mecz pierwszy to gra o miejsce 11. Bo bardzo wyrównanym pojedynku miejsce 11 zdobył zespół Commercial Union. Jednak należy podkreślić, że dla tych ambitnych zawodników było to tylko zwycięstwo na otarcie łez, gdyż na początku sezonu CU stawiał sobie dużo wyższe cele. W kolejnym spotkaniu zawodnicy PWSZ potrzebowali Tie - breaka by pokonać zespół Sfojaka i wywalczyć 9 miejsce. Mecz ten miał niesamowite zwroty akcji i dopiero końcówka spotkania pokazała kto zasługuje na 9 miejsce.

Po meczach o miejsca, na parkiet wyszły zespoły grające w drugim półfinale ViSAT i AZS ZOT. Większość obserwatorów wskazywała jednego zwycięzcę - drużynę AZS, która w sezonie zasadniczym straciła tylko jednego seta (nie liczymy oddanego walkowerem meczu z W.G. Morgan). Te zapowiedzi okazały się słuszne, mimo ogromnych chęci drużyna ViSATU (której forma pod koniec rundy zasadniczej opadała coraz bardziej) i nie mogła sprostać grającej nowoczesna siatkówkę młodzieży z AZS. Na boisku królem okazał się Kamil Sołtykiewicz, zawodnik 3cio ligowej drużyny Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego koledzy także trzymali fason i pokazali, że wiedzą na czym polega rzemiosło siatkarskie. Mocna zagrywka, dobre przyjęcie i szybkie rozegranie to była doskonała recepta na ViSAT.

FINAŁY i mecze o miejsca 5-8

20 kwietnia padły ostatnie rozstrzygnięcia sezonu 2007/2008. Pierwsi swoje rzemiosło siatkarskie sprawdzali zawodnicy zespołów Kopernik i Paragraf. Oba zespoły liczyły na zwycięstwo w walce o 7 lokatę. Kopernik liczył na swoja gwiazdę Alberta Zarobkiewicza a Paragraf ciągle pamiętał, że wygrał z Kopernikiem w rundzie zasadniczej. Walka w tym spotkaniu była zacięta i bardzo wyrównana, jednak końcówki dwóch setów należały do zespołu KOPERNIK i on to cieszył się z 7 miejsca w TALPS. Po tym meczu odbyło się spotkanie dwóch zespołów, które pretendowały do walki o mistrzostwo TALPS, Neiko Plus Student i SJO WORD. Spotkanie zapowiadane jako mały finał, nie rozczarowało licznie zgromadzonej publiczności w Hali OSiR. Obydwie drużyny zagrały ładną siatkówkę, jednak o trochę lepsi w każdym elemencie okazali się młodzi zawodnicy SJO WORD i to oni kontrolowali spotkanie, by ostatecznie wygrać 2:0 i wywalczyć 5 miejsce. Pozostaje tylko pytanie czy 5 miejsce to wszystko co mogła osiągnąć drużyna SJO WORD grająca na co dzień rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Juniorów.

O III miejsce zagrały drużyny ViSAT i SIARKOPOLANIE. Ten mecz potwierdził, że ViSAT stracił formę pod koniec sezonu i nie jest w stanie wygrać kolejnego spotkania. Pierwszy set cały czas kontrolowali zawodnicy Siarkopola i wygrali bez większego trudu, ViSAT stawiał opór tylko do 10 punktów. W drugim secie wydawało się że ambicja ViSATu pozwoli na małą niespodziankę, gdyż na tablicy wyników było już 16-15 na korzyść tej drużyny. Ale okazało się że 16 punktów to tyle co ugrali, słabe przyjęcie, błędy w ataku i brak woli walki do ostatniego gwizdka sędziego dopełniły czary goryczy. Siarkopolanie wygrali seta do 16 i wywalczyli III miejsce. Ale co ciekawe to zespół ViSAT po meczu cieszył się bardziej niż SIARKOPOLANIE, dla tych drugich III miejsce po porażce w półfinale z W.G. Morgan nie było satysfakcjonujące, oni mierzyli dużo wyżej. Natomiast zawodnicy ViSATU głośno mówili, ze jak na kłopoty, które mieli w tym sezonie ten wyniki to ogromny sukces, a za sobą w tabeli zostawili takie drużyny jak SJO WORD, Student czy bardzo silny w tych rozgrywkach Kopernik.

Jednak prawdziwym deserem TALPSU okazał się mecz WIELKIEGO FINAŁU. Zespoły które w czasie rundy zasadniczej pokazywały wysoki i równy poziom, AZS ZOT i W.G. Morgan, stworzyły wspaniałe siatkarskie widowisko na miarę meczu o MISTRZOSTWO TALPS. Wszystko zaczęło się od oprawy widowiska. Mieliśmy dobrą muzykę, występy chirliderek, i wspaniały głosny doping licznie zgromadzonej publiczności. A później na boisku królowała wspaniała SIATKÓWKA na najwyższym poziomie. Akcje grane przez oba zespoły zasługiwały na ogromne brawa i aplauz kibiców. Szczególnie widowiskowo wyglądały ataki kończone punktem przez Kamila, mimo że grane na potrójnym bloku. Doskonała gra obu zespołów w obronie i w bloku powodowały, że mecz był bardzo wyrównany. Jednak w przyjęciu lepsi okazali się zawodnicy AZS ZOT i to oni na tym elemencie gry budowali swoją przewagę. Brak dobrego przyjęcia, przekładał się na niemożliwość wykorzystania atutu mocnego ataku przez W.G. Morgan i trudność w dobrym rozegraniu. Branie kolejnych czasów i wprowadzenie zmian w ustawieniu nie przyniosło zmiany jakości gry i W.G. Morgan po dobrym meczu musiał uznać wyższość Akademików i po raz drugi z rzędu cieszyć się z II miejsca w TALPS.

Oficjalne wyniki sezonu 2007/2008 - Grupa "Senior"

Najlepsi Zawodnicy w plebiscycie "Złota drużyna TALPS" w sezonie 2007/2008

1. Kamil Sołtykiewicz (AZS ZOT Tarnobrzeg)
  2. Piotr Trela (AZS ZOT Tarnobrzeg)
  3. Paweł Duda (W.G. Morgan)
  4. Mateusz Siudak (W.G. Morgan)
  5. Waldemar Ziętek (Siarkopolanie)
  6. Maciej Zgórski (SJO WORD)
  7. Michał Teczyński (Neiko Plus Student)

Grupa Junior

W grupie Junior pojawiły się nowe zapisy regulaminowe i tak najważniejsze zmiany to nowa punktacja i wprowadzenie walki play-off, zamiast rundy rewanżowej (grupa chłopcy). Nowa punktacja to: 4pkt za zwycięstwo 2:0, 3 punkty za zwycięstwo 2:1, 2 punkty za porażkę 1:2, 1 punk za porażkę 0:2. W rundzie zasadniczej wszystkie drużyny grały na zasadzie każdy z każdym.

Mecze odbywały się na treningach poszczególnych drużyn wg. wcześniej przyjętego harmonogramu rozgrywek. W grupach młodzieżowych dało się zauważyć podwyższenie poziomu rozgrywek. Widać, że udział w TALPS mobilizuje zawodników do cięższej pracy i większego wysiłku. Mimo iż w rozgrywkach biorą udział drużyny ze szkół średnich i gimnazjów to na parkiecie młodsi zawodnicy nie odpuszczają meczy i podejmują równorzędna walkę ze starszymi kolegami.

Grupa Junior Chłopcy

W sezonie 2007/2008 w grupie chłopcy okazało się jednak że starsi bardziej doświadczeni zawodnicy wygrywali ważniejsze mecze i to oni weszli do rundy pla-off z miejsc 1-4.

Dnia 7 kwietnia 2008 roku, na Hali OSiR odbył się turniej finałowy FINALE FOUR o mistrzostwo TALPS w grupie Junior Chłopcy.

W meczach półfinałowych, drużyna SKS Górnik pokonała drużynę PKS Wspólnota 2:0 (25-13, 25-20), a drużyna Jachowicz pokonała ISLO 2:1 (21-25, 25-19, 15-3). Przegrani z półfinałów spotkali się w meczu o 3 miejsce. W meczu tym było wiele emocji, a o zwycięstwie decydowała ogromna walka o każdy punkt. Lepsi w tej konfrontacji okazali się zawodnicy PKS Wspólnota wygrywając z I SLO 2:0 (29-27, 25-21). Na koniec turnieju spotkały się w meczu finałowym drużyny SKS Górnik i Jachowicz. Faworytem tego spotkania była drużyna z Górnika i pod jej dyktando toczył się pierwszy set, który górnicy wygrali gładko do 16. W tym secie dopiero na sam koniec drużyna Jachowicz podjęła walkę. I gdy wydawało się że finał nie będzie miał ciekawej historii, to jednak zawodnicy Jachowicza postarali się by ją dopisać tego wieczoru. To oni od początku seta przejęli inicjatywę i zdobyli bezpieczną przewagę punktową. Pod koniec seta toczyła się walka punkt za punkt i Górnicy mieli nawet 3 piłki meczowe, jednak Jachowicz wyrównał, by następnie zdobyć dwa punkty i wygrać całego seta do 28. Mecz rozpoczął się od nowa. W tie-breaku zawodnikom Jachowicza zabrakło sił i przegrali go do 8. Po meczu wszyscy zgodnie stwierdzili że był to mecz godny Finałów.

Oficjalne wyniki sezonu 2007/2008 - Grupa "Junior - Chłopcy"

Grupa Junior Dziewczęta

Dziewczęta rundę zasadnicza i rewanżową grały na zasadzie każdy z każdym i wyniki tych meczy decydowały o końcowej klasyfikacji. Niestety tak jak w poprzednim roku, w rozgrywkach nie mieliśmy reprezentacji wszystkich tarnobrzeskich szkół. Ale i tak dziewczęta biorące udział w rozgrywkach walczyły o każdy punkt i końcowy sukces. Największy postęp w rozwoju siatkarskim zrobiły dziewczyny z UKS Orbity (Gimnazjum NR 2), które już 3 rok w niezmiennym składzie występują w lidze i to one stanowią o jakości tych rozgrywek. UKS Orbity to dziewczyny na co dzień grające i trenujące w klasie sportowej swojego gimnazjum pod kierunkiem Pani Barbary Mortki. Niestety w rozgrywkach zabrakło silnej ekipy gimnazjum Nr 1, ale mamy nadzieje że ponownie zagrają w tych rozgrywkach.

Rozgrywki dziewcząt niestety toczyły się w niesprzyjających warunkach ciągłych zmian w terminarzu, sytuacja ta komplikowała życie sędziom oraz samym zawodnikom. Na szczęście udało się na początku czerwca zagrać zaległe mecze i w ten sposób ustalić końcową tabelę ligi.