Tarnobrzeska Amatorska Liga Piłki Siatkowej

Sezon XIV - 2008/2009

Do czternastej edycji rozgrywek TALPS zgłosiło się 10 drużyn w grupie Senior i 6 drużyn w grupie Junior Chłopcy. Łącznie 250 osób. Z rozgrywek grupy Senior wycofał się zespół KOPERNIK (kłopoty kadrowe) oraz Comercial Union (odejście sponsora tytularnego). W miejsce tych dwóch drużyn, do gry zgłosił się zespół Volley Team.

Przed rozpoczęciem rozgrywek zebrał się komitet organizacyjny, który uchwalił zmiany do regulaminu rozgrywek TALPS w sezonie 2008/2009. Do zmian, mających duży wpływ na same rozgrywki, należy zaliczyć wprowadzone ograniczenia ilości graczy z licencjami zawodników Związków Piłki Siatkowej. Komitet organizacyjny uchwalił, że każdy zespół może zgłosić dwóch zawodników z licencją, ale tylko jeden z nich może przebywać na parkiecie i nie może to być zawodnik libero. Ze względu na ten przepis i zgłoszenie do rozgrywek III Ligi, z rywalizacji TALPS wycofał się zespół SJO WORD, złożony całkowicie z zawodników TSSPS Bartosze. Większość jego zawodników przeszła do innych drużyn TALPS senior. Komitet organizacyjny uchwalił też zmianę w punktacji rozgrywek. Ustalono że drużyna otrzymuje: 3pkt za zwycięstwo w stosunku 2:0, 2pkt za zwycięstwo w stosunku 2:1, 1pkt za porażkę w stosunku 1:2, 0pkt za porażkę w stosunku 0:2. Zlikwidowano organ ligi nazywany Kolegium Sędziowskie a w jego miejsce z nowymi kompetencjami powołano Wydział Gier i Dyscypliny w składzie:

1. Andrzej Sanojca - Sędzia Główny
  2. Dariusz Popek - Członek
  3. Robert Piątkowski - Członek

Został także rozszerzony skład Zarządu TALPS który działał w składzie:

1. Przewodniczący Zarządu - Robert Chmiel
  2. Członek Zarządu - Andrzej Sanojca, Sędzia Główny
  3. Członek Zarządu - Adam Strumiński, przedstawiciel organizatora OSiR "Wisła"

Grupa SENIOR

Tak jak w poprzednich latach, rozgrywki TALPS Senior zostały podzielone na 2 rundy, runda zasadnicza i runda play-off podzielona na półfinał i finał. Wszystkie mecze odbywały się na hali OSiR w niedzielne popołudnia. Pierwsza kolejka została rozegrana 26 października 2008 roku a ostatnia kolejka rundy zasadniczej 22 marca 2009 roku.

Od początku sezonu swoje aspiracje do gry o mistrzostwo ligi potwierdził zespół W.G. Morgan i Siarkopolanie. Trudno było cokolwiek powiedzieć o drużynie AZS ZOT, której to gra wyglądała bardzo różnie. Oczywiście z dużym zapałem do gry przystąpiły drużyny Neiko Plus Student, Paragraf i ViSAT. Wzmocnienia dokonała drużyna Sfojak.

Zagadką była dla wszystkich forma drużyny Volley Team. Po paru kolejkach można już było zweryfikować przewidywania. Zespół W.G. Morgan wzorem ubiegłego sezonu nie dawał szans swoim rywalom w żadnym meczu. Siarkopolanie wygrali to co mieli wygrać, choć widocznym było, że to nie jest już tak dobrze grająca drużyna jak jeszcze dwa sezony temu.

Zaskakiwał słabą grą AZS ZOT, lecz jednak ten szczęśliwie wygrywał swoje mecze z rywalami, którzy niejednokrotnie przegrywali rywalizacje z ZOTEM w ostatnich akcjach meczu. Forma AZS znacznie wzrosła pod koniec rundy zasadniczej i wtedy dopiero mogliśmy na nich patrzeć jak na pretendentów do tytułu mistrza ligi. Zaskoczeniem na plus była postawa beniaminka Volley Team. Wiadomym było, że jest to personalnie mocna drużyna, ale nikt nie spodziewał się że już w pierwszym roku tak skutecznie powalczą o udział w play-off. Falowała natomiast forma zespołów Paragraf i ViSAT. Ten ostatni przegrał udział w play - off niespodziewanymi porażkami w meczach, które wydawało się że są rozstrzygnięte na ich korzyść (między innym z AZS ZOT prowadzili 1:0 i 23 19 w secie drugim, i z zespołem Paragraf podobna historia). Najsłabiej ze wszystkich drużyn zaprezentowali się akademicy z PWSZ, którzy nie stawili się na ostatnie dwa mecze rundy zasadniczej i zostali wykluczeni z rozgrywek.

Wyniki fazy finałowej

Pierwsze cztery drużyny zakwalifikowały się do rundy finałowej, a drużyny z miejsc 5-10 zagrały o miejsca, 5 z 6, 7 z 8, . Ze względu na wyeliminowanie AZS PWSZ - drużyna Gromu zajęła 9 miejsce bez rozegrania ostatniego meczu.

W walce o poszczególne miejsca spodziewano się dużych emocji. Niestety okazało się, że drużyny Paragraf Tarnobrzeg i Sfojak nie utrzymały dobrej formy i uległy odpowiednio drużynie ViSAT i Neiko Plus Student. Drużyna Sfojak, nawiązała walkę tylko w pierwszym secie meczu z Neiko Plus Student, gdyz ci drudzy zagrali na bardzo niskim poziomie.

Półfinały

W.G. Morgan - Siarkopolanie.

Na ten mecz kibice czekali jak zwykle z niecierpliwością co było widać na trybunach, gdyż wolnych miejsc nie było. Po przebiegu sezonu można było śmiało powiedzieć że faworyt jest tylko jeden. Ale początek meczu tego nie potwierdził. Już po pierwszych akcjach na prowadzenie wyszła drużyna Siarkopola. Grała dobrze w obronie i wygrywała większość pojedynków na siatce. Mocna broń Morgana "Mateusz" nie mogła wyszczelić, większość jego ataków kończyła na aucie. Siarkopolanie pełni zaangażowania grali tak do 19 punktów, przy prowadzeniu 19-15 coś się złamało. Kilka świetnych obron drużyny Morgana, parę błędów Siarkopolan i sensacja odleciała z 25 punktem zdobytym przez Morgana. O drugim secie nie można powiedzieć, że był to set walki. W piłce nożnej mówi się że gra toczyła się do jednej bramki. Zespół Morgana był na fali a Siarkopolanie przestali wierzyć w zwycięstwo. Do gry wrócił Mateusz i sial spustoszenie wśród zawodników Siarkopola. Do dobrej gry w ataku dołączył mocną zagrywkę. To ostatecznie pogrążyło Siarkopola, nie mogli w żaden sposób dokładnie przyjąć piłki i poprowadzić gry. Niestety dla nich większość zawodników Morgana skutecznie zagrywała, tym samym set drugi szybko przeszedł do historii a Morgan kolejny raz uzyskał prawo do gry o pierwsze miejsce.

AZS ZOT - Volley Team

Przed meczem trudno było jednoznacznie wskazać faworyta. AZS miał słaby sezon, w sumie dość szczęśliwie doszedł do półfinałów. Volley Team zaczął od porażki ale później było coraz lepiej i beniaminek rozgrywek stał się ich objawieniem. Patrząc na potencjał obu drużyn można było liczyć na dobre widowisko ale pewne niewiadome pozostawały. AZS przystąpił do meczu bardzo skoncentrowany a Volley chyba pełen bojaźni. Pierwszy set to bardzo dobra gra AZS-u, Zaczynali od mocnej zagrywki, następnie kontrolowali akcje czujnym blokiem i kończyli mocnymi, skutecznymi kontrami. Na deser dołożyli cztery punktowe kiwki rozgrywającego. Volley nie umiał pozbierać się w tym secie, a kibice czuli niedosyt bo liczyli na walkę i emocje. Drugi set zapowiadał się tak samo, smutne twarze zawodników Volleya dobrze nastawieni do gry AZeSiacy mówiły wszystko. Ale miłe zaskoczenie. Zawodnicy Volleya zaczęli grac to co potrafią. Poprawili przyjęcie, wzmocnili zagrywkę i w szeregach AZSu pojawiła się niepewność. Przeniosło się to szczególnie na styl ich zagrywki, nie zagrywali już na maxa, zaczęli lekko przebijać piłkę na druga stronę tak jakby bali się zepsuć zagrywkę. To był młyn na wodę Volleya, mogli bez problemu przyjmować i tym samym zmienić wystawę na rozegranie. Mecz zmienił się diametralnie. Zobaczyliśmy wreszcie obie drużyny walczące i grające dobra siatkówkę. Sytuacja zmieniła się do tego stopnia, że trzy kiwnięcia rozgrywającego AZS tym razem pogrążyły pod koniec seta AZS a nie Volley. Druzyna Volley uzyskała przewagę pod koniec seta i bez problemów go wygrała. Trzeci set to dobre widowisko, w którym widać było, że obie drużyny zasłużyły sobie na grę w finałach. Już nieliczni kibice mogli podziwiać szybką kombinacyjna grę obu drużyn, a o zwycięstwie AZSu zdecydowało kilka błędów po stronie Volleya. Tym samym poznaliśmy pary finałowe.

FINAŁY 10 maja 2009 r.

Mecz o III miejsce rozegrał się pomiędzy doświadczonymi zawodnikami drużyny Siarkopolanie, a debiutującą w rozgrywkach TALPS nowa siłą, drużyną Volley Team. W I odsłonie pojedynku, aż do czasu drugiej przerwy Siarkopolanie zdecydowanie dominowali na boisku, co znajdowało odzwierciedlenie w kilkupunktowej przewadze na tablicy świetlnej. Jednak od tego momentu volley przebudził się, a niedokładność w rozegraniu przełożyła się na nieskuteczność w ataku Siarkopola. Do końca tego seta na boisku grała już tylko jedynie jedna drużyna - Volley Team.,podczas gdy druga starała się "utrzymać na powierzchni". Na II partię, niezwykle skupiona siarka, wyszła mając świadomość, że musi ją wygrać, aby myśleć jeszcze o zdobyciu najniższego stopnia podium. Wszystko układało się po myśli Siarkopolan i zapowiadało się na to, że będziemy świadkami tie-breaka. Stałoby się tak, gdyby ponownie w okolicach 18 punktu siarka nie zaczęła tracić tchu, na dodatek volley wykorzystał słabość rywali i zaczął się rozpędzać - wyhamował dopiero na 25 punkcie, co oznaczało wywalczenie już w debiucie III miejsca. Na pocieszenie dla Siarkopola, można ich okrzyknąć mistrzami...lecz niestety tylko do 18 punktu.

Mecz o I miejsce

Ten układ meczu finałowego to powtórka z zeszłego sezonu. Drużyna W.G. Morgan, niekwestionowany lider rundy zasadniczej ponownie musiała walczyć z zeszłorocznymi pogromcami. Widać było, że drużynie Morgana zależy na zwycięstwie i udowodnieniu, że zeszłoroczny finał to wypadek przy pracy. Pierwszy set potwierdził to, po co przyszli zawodnicy tej drużyny. Morgan od początku seta przejął inicjatywę i nie dał pograć AZSowi, mimo iż ten nie przyszedł po drugie miejsce. Set zgodnie z przewidywaniami zakończył się wygrana Morgana. Druga partia miała potwierdzić hegemonię Morgana w sezonie 2008/2009, lecz okazało się że młodzi akademicy chcą ponowie sięgnąć po tytuł mistrza. To AZS od początku nadał rytm tego seta i mimo ambicji zawodników Morgana nie pozwolił im na podjęcie walki. Dzięki takiemu obrotowi sprawy doszło, ku radości sympatyków siatkówki zgromadzonych na trybunach hali OSiR, do tie-breaka. Obie drużyny otworzyły sobie ogromna szansę na mistrzostwo TALPS. Lepiej w set rozstrzygający weszli zawodnicy Morgana i to oni przy zmianie stron mieli kilkupunktową przewagę. Doprowadzili do wyniku 13-9. Popełnili błąd w ataku i mieliśmy 13-10. Wtedy w pole zagrywki wszedł Kapitan Akademików i ku ich rozczarowaniu popełnił błąd. Zrobiło się 14-10 i wydawało się że to już po meczu. Ale nie, akademicy złapali oddech i zdobyli 11 i 12 punkt. Morgan bierze czas i ustala wykonanie akcji. Zagrywa AZS, dokładnie przyjmuje Morgan i idealnie rozgrywa Bogusia Karpińska, Zawodnicy Morgana wykonują umówioną podwójna krótką, ale niestety nieskutecznie, w kontrze punkt zdobywają Akademicy i mamy już tylko 14-13. Kolejna zagrywka AZS, przyjęcie i nieskuteczny atak Morgana wybroniony przez AZS, niestety nie ma możliwości na szybką kontrę, sytuacyjna piłkę próbuje w pierwszą strefę kiwnąć Kamil Sołtykiewicz, niestety po raz drugi w ciągu tego seta popełnia błąd i tym samym oddaje w ręce Morgana tytuł MISTRZA SEZONU 2008/2009. Obie drużyny stworzyły wspaniałe siatkarskie widowisko i w pełni zasłużyły sobie na wielkie brawa.